Plugins - Elementor Website Builder - Stable (latest release) - en to ar translation catalogue (1227 entries)

en: Add New Library Page
ar: إضافة صفحة مكتبة جديدة

en: Y Anchor Point
ar: نقطة الإرساء Y

en: X Anchor Point
ar: نقطة الإرساء X

en: Flip Vertical
ar: القَلْب عمودياً

en: Flip Horizontal
ar: القَلْب أفقياً

en: Skew Y
ar: إمالة Y

en: Skew X
ar: إمالة X

en: Skew
ar: إمالة

en: Scale Y
ar: مُواءَمة Y

en: Scale X
ar: مُواءَمة X

en: Keep Proportions
ar: الحفاظ على التناسُبات

en: Offset Y
ar: مُوازِن Y

en: Offset X
ar: مُوازِن X

en: Perspective
ar: منظور

en: Rotate Y
ar: تدوير Y

en: Rotate X
ar: تدوير X

en: 3D Rotate
ar: تدوير ثلاثي الأبعاد

en: Transform
ar: تحويل

en: Add Your Custom Code
ar: أضف شيفرتك المخصصة

en: Custom Code
ar: الشيفرة المخصصة

[ctx: Typography Control]
en: Word Spacing
ar: تباعد الكلمات

note: translators: 1: Link open tag, 2: Link close tag.
en: Want to create custom text paths with SVG? %1$sLearn More%2$s
ar: هل تريد إنشاء مسارات نص مخصصة عن طريق SVG? %1$sمعرفة المزيد%2$s

note: translators: %1$s Link open tag, %2$s: Link close tag.
en: Please note! We couldn't deactivate all of your plugins on Safe Mode. Please %1$sread more%2$s about this issue
ar: لاحظ رجاءاً! لم نكن قادرين على تعطيل كل إضافاتك في الوضع الآمن. يرجى %1$sقراءة المزيد%2$s حول هذه المشكلة

note: translators: %1$s Link open tag, %2$s: Link close tag.
en: %1$sClick here%2$s to troubleshoot
ar: %1$sانقر هنا%2$s للتدقيق بحثاً عن الأخطاء

note: translators: %1$s Link open tag, %2$s: Link close tag.
en: Or view %1$sTrashed Items%1$s
ar: أو قم بعرض %1$sالعناصر المحذوفة%1$s

note: translators: %1$s Link open tag, %2$s: Link close tag.
en: Learn more about %1$sWordPress revisions%2$s
ar: معرفة المزيد حول %1$sWordPress revisions%2$s

note: translators: 1: Link open tag, 2: Link close tag.
en: %1$sClick here%2$s to join our first-to-know email updates.
ar: %1$sأنقر هنا%2$s للانضمام إلى تحديثات -أول من يعلم- عبر البريد الإلكتروني.

en: You can use the Site Settings to make changes and see them live!
ar: يمكنك استخدام إعدادات الموقع لإجراء التغييرات ومشاهدتها بشكل مُباشر!

note: translators: 1: Bold open tag, 2: Bold close tag
en: The Style settings changed its location and can now be found within Elementor Editor's %1$sPanel > Hamburger Menu > Site Settings%2$s.
ar: إعدادات الستايل تم تغيير مكانها ويُمكن إيجادها الآن ضمن لوحة مُحرِّر Elementor %1$s >قائمة الهامبرجر> إعدادات الموقع %2$s.

en: Meet Page Transitions
ar: تعرف على الحركات الانتقالية للصفحات

note: translators: %1$s Link open tag, %2$s: Link close tag.
en: Select one or go ahead and %1$screate one%2$s now.
ar: قم باختيار واحد أو قم استمر و %1$s قُم بإنشاء واحد %2$s الآن.

en: Luminosity
ar: اللَمَعان

en: Saturation
ar: التشبُّع اللوني

en: Color Dodge
ar: إنقاص كثافة اللون

en: Lighten
ar: تفتيح

en: Darken
ar: تعتيم

en: Overlay
ar: غِشاء

en: Screen
ar: ترشيح لوني

en: Multiply
ar: مضاعفة لونية

note: translators: %1$s Link open tag, %2$s: Link close tag.
en: You can enable it from the %1$sElementor settings page%2$s.
ar: يمكنك تفعيله من %1$s صفحة إعدادات Elementor %2$s.

note: translators: %s: Device name.
en: Hide On %s
ar: إخفاء على %s

note: translators: %1$s Span open tag, %2$s: Span close tag.
en: Templates Help You %1$sWork Efficiently%2$s
ar: القوالب تساعدك على %1$s العمل بكفاءة %2$s

note: translators: 1: Link open tag, 2: Link close tag.
en: In order for Theme Style to affect all relevant Elementor elements, please disable Default Colors and Fonts from the %1$sSettings Page%2$s.
ar: من أجل جعل ستايل القالب يؤثر على كل عناصر Elementor ذات الصلة به,يُرجى تعطيل الألوان والخطوط الافتراضية من %1$sصفحة الإعدادات%2$s.

en: Page Transitions
ar: الحركات الانتقالية للصفحة

note: translators: %1$s Link open tag, %2$s: Link close tag.
en: Your feedback is important - %1$shelp us%2$s improve these features by sharing your thoughts and inputs.
ar: ملاحظاتك مهمة - %1$sقم بمساعدتنا%2$s على تحسين المزايا عبر مشاركة أفكارك وإضافاتك.

en: Additional Custom Breakpoints
ar: نقاط قطع مخصصة إضافية

en: Invalid URL
ar: رابط خاطئ

en: Favorites
ar: المفضلة

en: Failed to save user favorites
ar: فشل حفظ مفضلة المستخدم

en: Sections
ar: الأقسام

en: Adds a new color picker functionality that allows choose a color from other elements settings.
ar: يقوم بإضافة وظيفة مُنتقي ألوان جديد والتي تسمح باختيار لون من إعدادات عناصر أُخرى.

en: Adds a top bar to elementors pages in admin area.
ar: يقوم بإصافة شريط عُلوي لصفحات Elementor في لوحة التحكم.

en: Admin Top Bar
ar: الشريط العلوي للوحة التحكم

en: Recreate Kit
ar: إعادة إنشاء الحزمة

en: Styles set in Elementor are saved in CSS files in the uploads folder and in the site’s database. Recreate those files and settings, according to the most recent settings.
ar: مجموعة الأنماط (Styles) في Elementor محفوظة في ملفات CSS في مجلد uploads وفي قاعدة بيانات الموقع. قم بإعادة إنشاء تلك الملفات والإعدادات، استناداً إلى أحدث الإعدادات الحاليّة.

en: Regenerate Files & Data
ar: إعادة توليد الملفات & البيانات

en: Regenerate CSS & Data
ar: إعادة توليد CSS & البيانات

en: New kit have been created successfully
ar: تم إنشاء الحزمة الجديدة بنجاح

en: An error occurred while trying to create a kit.
ar: حدث خطأ أثناء محاولة إنشاء حزمة.

en: There's already an active kit.
ar: هنالك حزمة مفعّلة مسبقاً.

en: Collect Your Form Submissions
ar: القيام بتحصيل إدخالات النموذج الخاص بك

en: Submissions
ar: الإدخالات

en: Color Sampler
ar: مُنـتقي الألوان

en: Default Device View
ar: العَرض الافتراضي للجهاز

en: Hidden Elements
ar: عناصر مخفيّة

en: Responsive Preview
ar: معاينة الوضع المتجاوب

en: Please Note! The “Improved CSS Loading” mode reduces the amount of CSS code that is loaded on the page by default. When activated, the CSS code will be loaded, rather inline or in a dedicated file, only when needed. Activating this experiment may cause conflicts with incompatible plugins.
ar: لاحظ رجاءاً! نمط "تحميل CSS المٌحسَّن" يقوم بتخفيض كمية شيفرة CSS التي يتم تحميلها على الصفحة بشكل افتراضي. حينما يتم تفعيله, شيفرة CSS سيتم تحميلها, سواءاً بتضمينها سطرياً أو في ملف مخصّص, فقط عند الحاجة. تفعيل هذه الميزة الاختبارية قد يسبب تعارضات مع إضافات غير متوافقة.

en: Improved CSS Loading
ar: تحميل CSS المُحسَّن

en: Kit not found
ar: لم يتم العثور على الحُزمة

en: Kit not exists.
ar: الحُزمة غير موجودة.

en: Kit Library
ar: مكتبة الحُزم

en: API Key
ar: مفتاح API

note: translators: 1: Link open tag, 2: Link close tag
en: Google Maps Embed API is a free service by Google that allows embedding Google Maps in your site. For more details, visit Google Maps' %1$sUsing API Keys%2$s page.
ar: API تضمين خرائط جوجل هي خدمة مجانية من جوجل تسمح بتضمين خرائط جوجل في موقعك. من اجل تفاصيل أكثر, قم بزيارة صفحة ' %1$sاستخدام مفاتيح API%2$s الخاصة بخرائط جوجل.

en: Google Maps Embed API
ar:  تضمين خرائط جوجل API

en: Compatibility unknown
ar: التوافقية غير معروفة

en: Compatibility not specified
ar: التوافقية غير محددة

en: Incompatible
ar: غير متوافق

en: Compatible
ar: متوافق

en: Round
ar: تدوير

en: Repeat-Y
ar: تكرار على المحور-Y

en: Repeat-X
ar: تكرار على المحور-X

en: No-Repeat
ar: بدون تكرار

en: Repeat
ar: تكرار

en: Y Position
ar: الموضع Y

en: X Position
ar: الموضع X

en: Bottom Right
ar: أسفل اليمين

en: Bottom Left
ar: أسفل اليسار

en: Bottom Center
ar: أسفل الوسط

en: Top Right
ar: أعلى اليمين

en: Top Left
ar: أعلى اليسار

en: Top Center
ar: أعلى الوسط

en: Center Right
ar: أوسط اليمين

en: Center Left
ar: أوسط اليسار

en: Center Center
ar: منتصف الوسط

en: Scale
ar: قياس (نسبة)

en: Fit
ar: مُلائم

en: Need More Shapes?
ar: هل أنت بحاجة للمزيد من الأشكال؟

en: Mask
ar: قناع

en: Hexagon
ar: شكل سُداسي

en: Blob
ar: فُقاعة

en: Triangle
ar: مثلث

en: Sketch
ar: رسم

en: Flower
ar: زهرة

en: FAQ Schema
ar: مخطط الأسئلة المتداولة

en: Set the way Google Fonts are being loaded by selecting the font-display property (Default: Auto).
ar: قم بإعداد الطريقة التي يتم بها تحميل خطوط جوجل باختيار خاصية "font-display" (الافتراضي: تلقائي).

en: Font-display property defines how font files are loaded and displayed by the browser.
ar: خاصية "font-display" تقوم بتحديد كيفية تحميل وعرض ملفات الخط عبر المتصفح.

en: Optional
ar: إختياري

en: Blocking
ar: تجميع

en: Google Fonts Load
ar: تحميل خطوط جوجل

en: Manage Breakpoints
ar: إدارة نقاط القطع

en: Desktop <br> Settings added for the base device will apply to all breakpoints unless edited
ar: سطح المكتب <br> الاعدادات التي تمت إضافتها إلى الجهاز الأساسي سوف تسري على كل نقاط القطع إلا إذا تم تعديلها

note: translators: %1$s: Device Name
en: %1$s <br> Settings added for the %1$s device will apply to %2$spx screens and down
ar: %1$s <br> الإعدادات التي تمّت إضافتها إلى الجهاز %1$s سوف تسري على شاشات %2$s بيكسل ومادون

en: You can import a kit and apply it to your site, or export the elements from this site to be used anywhere else.
ar: يمكنك استيراد حُزمةوتطبيقها على موقعك, أو تصدير العناصر من هذا الموقع لاستخدامها في أي مكان آخر.

en: Design sites faster with a template kit that contains some or all components of a complete site, like templates, content & site settings.
ar: تصميم المواقع بشكل أسرع مع حزمة نماذج تحتوي على بعض أو كل محتويات موقع كامل, مثل النماذج, محتوى & إعدادات الموقع.

en: Import Export Template Kit
ar: استيراد تصدير حزمة نماذج.

en: Widescreen
ar: الشاشة العريضة

en: Tablet Extra
ar: جهاز لوحي -أفقي

en: Mobile Extra
ar: هاتف محمول - أفقي

en: Database update process is running in the background. Taking a while?
ar: عملية تحديث قاعدة البيانات جارية في الخلفية. هل تستغرق زمناً طويلاً ؟

en: With Elementor Pro, you can control user access and make sure no one messes up your design.
ar: مع Elementor Pro , تستطيع التحكم بوصول المستخدم والتأكد من أن لايقوم أحدهم بتخريب تصميمك.

en: Managing a multi-user site?
ar: إدارة موقع متعدد المستخدمين؟

en: Build outstanding popups using Elementor Pro and get more leads, sales and subscribers.
ar: إبنِ عناصر منبثقة إبداعية باستخدام Elementor Pro واحصل على استقطاب, مبيعات ومشتركين أكثر.

en: Using popups on your site?
ar: هل تستخدم العناصر المنبثقة في موقعك؟

en: Use Elementor Pro and enjoy unlimited integrations, visual design, templates and more.
ar: إستخدم Elementor Pro واستمتع بعدد غير محدود من التكاملات, التصميم المرئي, النماذج والكثير.

en: Want to design better MailChimp forms?
ar: هل تريد تصميم نماذج MailChimp أفضل؟

en: Try out Elementor Pro and design your forms visually with one powerful tool.
ar: جرِّب Elementor Pro وصمم قوالبك بشكل مرئي عن طريق أداة واحدة ذات قدرات كبيرة.

en: Using Elementor & Contact Form 7?
ar: هل تستخدم Elementor مع نموذج الاتصال 7 ؟

en: Using WooCommerce?
ar: هل تستخدم ووكومرس؟

en: Love using Elementor?
ar: هل تحب استخدام Elementor ?

en: Template Kits
ar: حُزم النماذج

en: Import / Export Kit
ar: استيراد / تصدير الحُزمة

en: Open Site Settings > History > Revisions.
ar: إفتح إعدادات الموقع>السجل>المراجعات

en: Even after you import and apply a Template Kit, you can undo it by restoring a previous version of your site.
ar: حتى بعد استيراد وتطبيق حُزمة نماذج, يمكنك التراجع عن ذلك باستعادة النسخة السابقة من موقعك.

en: Apply the design and settings of another site to this one.
ar: تطبيق التصميم والإعدادات من موقع آخر على هذا الموقع.

en: Start Import
ar: بدء الاستيراد

en: Import a Template Kit
ar: استيراد حُزمة نماذج

en: Bundle your whole site - or just some of its elements - to be used for another website.
ar: قُم بحزم كامل موقعك - أو فقط بعض عناصره - لكي يتم استخدامها من أجل موقع آخر.

en: Start Export
ar: بدء التصدير

en: Export a Template Kit
ar: تصدير حُزمة نماذج

note: translators: 1: New line break, 2: Learn More link.
en: Design sites faster with a template kit that contains some or all components of a complete site, like templates, content & site settings.%1$sYou can import a kit and apply it to your site, or export the elements from this site to be used anywhere else. %2$s
ar: تصميم المواقع بشكل أسرع مع حُزمة نماذج تحتوي على بعض المحتويات أو كل محتويات الموقع كاملاً, مثل النماذج, محتوى&إعدادات الموقع. %1$s يمكنك استيراد حُزمة وتطبيقها على موقعك, أو تصدير العناصر من من هذا الموقع لكي يتم استخدامها في أي مكان آخر. %2$s

en: Learn more
ar: معرفة المزيد

en: The uploaded file could not be moved
ar: لم يتم التمكن من نقل الملف المرفوع

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons.
ar: عذراً, هذا النوع من الملفات غير مسموح به لأسباب امنية.

note: translators: %s: Max file size.
en: Remote file is too large, limit is %s
ar: الملف البعيد كبير جداً, الحد الأقصى هو %s

en: Downloaded file has incorrect size
ar: الملف الذي تم تنزيله حجمه غير صحيح

en: Zero size file downloaded
ar: ملف حجمه صفر تم تنزيله

en: Remote server did not respond
ar: الخادم البعيد لم يستجب

note: translators: 1: HTTP error message, 2: HTTP error code.
en: Remote server returned the following unexpected result: %1$s (%2$s)
ar: قام الخادم البعيد بإعادة النتيجة غير المتوقعة التالية: %1$s (%2$s)

note: translators: 1: WordPress error message, 2: WordPress error code.
en: Request failed due to an error: %1$s (%2$s)
ar: فشل الطلب بسبب خطأ: %1$s (%2$s)

en: Could not create temporary file.
ar: غير قادر على إنشاء ملف مؤقت.

en: Invalid file type
ar: نوع ملف غير صالح

en: Fetching attachments is not enabled
ar: جلب المرفقات غير مُمكّن

note: translators: %s: Menu slug.
en: Menu item skipped due to invalid menu slug: %s
ar: عنصر القائمة تم تجاوزه نتيجة للخطأ في الاسم اللطيف للقائمة :%s

en: Menu item skipped due to missing menu slug
ar: تم تجاوز عنصر القائمة نتيجةً لرابط لطيف مفقود.

note: translators: 1: Post title, 2: Post type.
en: Failed to import %1$s: Invalid post type %2$s
ar: فشل استيراد %1$s : نمط post خاطئ %2$s

note: translators: 1: Term taxonomy, 2: Term name. translators: 1: Post type singular label, 2: Post title. translators: 1: Taxonomy name, 2: Term name.
en: Failed to import %1$s %2$s
ar: فشل استيراد %1$s %2$s

note: translators: %s: Tag name.
en: Failed to import post tag %s
ar: فشل استيراد post tag %s

note: translators: %s: Category name.
en: Failed to import category %s
ar: فشل استيراد category %s

note: translators: %s: Author display name.
en: Failed to create new user for %s. Their posts will be attributed to the current user.
ar: فشل إنشاء مستخدم جديد لـ %s . مقالاتهم سوف يتم نسبها للمستخدم الحالي.

note: translators: %s: Post author.
en: Failed to import author %s. Their posts will be attributed to the current user.
ar: فشل استيراد الكاتب %s . مقالاتهم سوف يتم نسبها للمستخدم الحالي.

en: The file does not exist, please try again.
ar: الملف غير موجود, يُرجى المحاولة من جديد.

en: There was an error when reading this WXR file
ar: كان هنالك خطأ عند قراءة ملف WXR هذا

en: This does not appear to be a WXR file, missing/invalid WXR version number
ar: لايبدو أن هذا ملف WXR , رقم إصدار WXR مفقود/خاطئ

en: Mobile and Tablet options cannot be deleted.
ar: خيارات الهاتف المحمول والجهاز اللوحي لايمكن حذفها.

en: Active Breakpoints
ar: نقاط القطع النشطة

en: Stroke
ar: حد خارجي

en: Path
ar: مسار

en: Starting Point
ar: نقطة البدء

en: Word Spacing
ar: تباعد الكلمات

en: Show Path
ar: عرض المسار

en: LTR
ar: اليسار لليمين

en: RTL
ar: اليمين لليسار

en: Text Direction
ar: إتجاه النص

en: Path Type
ar: نمط المسار

en: Add Your Curvy Text Here
ar: أضف نصّك المقوس هنا

en: Text Path
ar: مسار النص

en: Spiral
ar: دوّامة

en: Oval
ar: بيضوي

en: Arc
ar: قوس

en: Wave
ar: موجة

en: Only works for YouTube videos.
ar: يعمل فقط مع فيديوهات يوتيوب.

en: Privacy mode
ar: نمط الخصوصية

en: Install & Activate
ar: التنصيب والتفعيل

en: Get a sneak peek at our in progress development versions, and help us improve Elementor to perfection. Developer Edition releases contain experimental functionality for testing purposes.
ar: اختلس النظر إلى الإصدارات قيد التطوير, وساعدنا للارتقاء بـ Elementor نحو الكمال. إصدارات نسخة المطورين تحتوي على أداء غير مستقر لأغراض اختبارية.

en: Elementor Developer Edition
ar: Elementor نسخة المطورين

en: Find an Expert
ar: أعثر على خبير

en: Inactive by default
ar: غير مفعّل افتراضياً

en: Active by default
ar: مفعّل افتراضياً

en: Status: %s
ar: الحالة: %s

en: To use an experiment on your site, simply click on the dropdown next to it and switch to Active. You can always deactivate them at any time.
ar: لاستخدام ميزة تجريبية على موقعك, قم ببساطة بالنقر على القائمة المنسدلة بجانبها وقم بالتبديل إلى مفعّل. تستطيع دوماً إلغاء تفعيلهم في أي وقت.

en: Experiments
ar: إختبارات

en: The current version of Elementor doesn't have any experimental features . if you're feeling curious make sure to come back in future versions.
ar: الإصدارالحالي من Elementor لايحتوي على أية مزايا قيد الاختبار. إذا كنت تشعر بالفضول تأكّد من العودة في إصدارات مستقبلية.

en: No available experiments
ar: لاتوجد اختبارات متوفّرة

en: Stable
ar: مستقر

en: Release Candidate
ar: إصدار مُرشّح

en: Beta
ar: بيتا تجريبي

en: Alpha
ar: ألفا تجريبي

en: Development
ar: قيد التطوير

en: These enhancements may include some markup changes to existing elementor widgets
ar: هذه التحسينات قد تحوي تغييرات في الترميز على ودجات Elementor الموجودة.

en: An array of accessibility enhancements in Elementor pages.
ar: مصفوفة من تحسينات إمكانية الوصول في صفحات Elementor .

en: Accessibility Improvements
ar: تحسينات إمكانية الوصول

en: Please Note! The "Improved Asset Loading" mode reduces the amount of code that is loaded on the page by default. When activated, parts of the infrastructure code will be loaded dynamically, only when needed. Keep in mind that activating this experiment may cause conflicts with incompatible plugins.
ar: لاحظ رجاءاً! وضعية "تحميل Asset (الأصل) المُحسَّن" تقوم بتخفيض كمية الشيفرة المستخدمة التي قامت جافا سكريبت بتحميلها ديناميكياً, فقط عند الحاجة. ضع بحسبانك أن تفعيل هذه التجربة قد يسبب تعارضات مع الإضافات غير المتوافقة.

en: Improved Asset Loading
ar: تحميل Asset (الأصل) المُحسَّن

en: Developers, Please Note! This experiment includes some markup changes. If you've used custom code in Elementor, you might have experienced a snippet of code not running. Turning this experiment off allows you to keep prior Elementor markup output settings, and have that lovely code running again.
ar: المطورين, رجاءاً لاحظوا! أن هذا المكون الاختباري يحتوي على تغييرات في الترميز. إذا كنتم قد استخدمتم شيفرة مخصصة في Elementor . ربما تكونون قد واجهتم مقتطف شيفرة لايعمل. تعطيل هذا المكون الاختباري يسمح لكم بالاحتفاظ بمُخرَجات ترميز Elementor السابقة, وتعود شيفرتكم المحبوبة للعمل من جديد.

en: No landing pages found in trash
ar: لم يتم العثور على صفحات منسدلة في سلة المهملات

en: No landing pages found
ar: لم يتم العثور على صفحات منسدلة

en: Search Landing Pages
ar: البحث عن صفحات منسدلة

en: View Landing Page
ar: عرض الصفحة المنسدلة

en: All Landing Pages
ar: كل الصفحات المنسدلة

en: New Landing Page
ar: صفحة منسدلة جديدة

en: Edit Landing Page
ar: تحرير الصفحة المنسدلة

en: Add New Landing Page
ar: إضافة صفحة منسدلة جديدة

en: Build Effective Landing Pages for your business' marketing campaigns.
ar: إبنِ صفحات منسدلة مؤثرة من اجل عملك , حملاتك التسويقية.

en: Adds a new Elementor content type that allows creating beautiful landing pages instantly in a streamlined workflow.
ar: إضافة نمط محتوى Elementor جديد يجعل من الممكن إنشاء صفحات منسدلة جميلة عن بعد في في فضاء عمل انسيابي.

en: Landing Pages
ar: صفحات منسدلة

en: Landing Page
ar: صفحة منسدلة

en: Unknown
ar: غير معروف

note: translators: %s: Elementor plugin name.
en: Tested up to %s version
ar: تم الاختبار حتى إصدار %s

en: Plugin
ar: الإضافة

en: Some of the plugins you’re using have not been tested with the latest version of %1$s (%2$s). To avoid issues, make sure they are all up to date and compatible before updating %1$s.
ar: بعض الإضافات التي تستخدمها لم يتم اختبارها على الإصدار الأخير من %1$s (%2$s) .لكي تتجنب المشاكل, تأكد أنها جميعاً محدثة لآخر إصدار ومتوافقة قبل القيام بتحديث %1$s .

en: Compatibility Alert
ar: تحذير توافقية

en: Custom Columns Gap
ar: فجوة مخصصة بين الأعمدة

en: Keep my settings
ar: إحتفظ بإعداداتي

en: By removing this template you will delete your entire Site Settings. If this template is deleted, all associated settings: Global Colors & Fonts, Theme Style, Layout, Background, and Lightbox settings will be removed from your existing site. This action can not be undone.
ar: بإزالة هذا النموذج سوف تقوم بحذف كافة إعدادات موقعك. إذا تم حذف هذا النموذج, كل الإعدادات المرتبطة:إعدادات الألوان والخطوط العامّة, تصميم الثيمة, شكل التصميم, الخلفية, والصندوق المضيء سيتم إزالتها من موقعك الحالي. هذا الأمر لايمكن التراجع عنه.

en: Are you sure you want to delete your Site Settings?
ar: هل أنت متأكّد من أنك تريد حذف إعدادات موقعك؟

[ctx: Page Template]
en: Theme
ar: الثيمة (السمة)

en: The Global value you are trying to use is not available.
ar: القيمة العامة التي تحاول استخدامها غير متوفِّرة.

en: Choose SVG
ar: إختر SVG

note: Description of the plugin
en: The Elementor Website Builder has it all: drag and drop page builder, pixel perfect design, mobile responsive editing, and more. Get started now!
ar: منشئ المواقع Elementor يمتلك الكل: منشئ الصفحات بالسحب والإفلات, تصميم pixel perfect , تحرير هاتف محمول متجاوب, والكثير. إبدأ الآن!

en: Warning: This will reset your current Global Fonts and Colors, and will migrate your previous settings from v2.x versions.
ar: تحذير : هذا الامر سوف يقوم باعادة الخطوط العامة والالوان ، وسوف يقوم باعادة الاعدادات السابقة للاصدار 2.X

en: Rerun Update Script
ar: أعد تشغيل امر التحديث

en: Migrate to v3.0
ar: الدمج مع الاصدار 3.0

en: Global Colors
ar: الالوان العامة

en: Breakpoint
ar: نقطة التحول

en: Error
ar: خطأ

en: Rows Gap
ar: فجوة بين الصفوف

en: Apply Link On
ar: تطبيق الرابط على

en: Items
ar: عناصر

en: Fill
ar: تعبئة

en: Object Fit
ar: ملائم للإطار

en: Download
ar: تحميل

en: Optimized DOM Output
ar: أمثلية مخرجات DOM

en: Looking for the Style settings?
ar: هل تبحث عن إعدادات الـ Style ?

en: Become a super contributor by opting in to share non-sensitive plugin data and to receive periodic email updates from us.
ar: كُن مساهماً رائعاً عبر مشاركة بيانات غير حساسة من الإضافة وتلقي التحديثات عبر رسائل بريد إليكتروني على فترات متقطعة.

en: Saved Color
ar: اللون المحفوظ

en: Not working? You can set a different selector for the title in Site Settings > Layout
ar: لايعمل؟ تستطيع إعداد محدِّد مختلف لهذه التسمية في إعدادات الموقع > التخطيط

en: Panel Width
ar: عرض اللوحة

note: translators: %1$s Link open tag, %2$s: Link close tag.
en: The latest update includes some substantial changes across different areas of the plugin. We highly recommend you %1$sbackup your site before upgrading%2$s, and make sure you first update in a staging environment
ar: التحديث الأخير يحتوي على بعض التغييرات الجوهرية في عدة مناطق من الإضافة. ننصحك بشدّة %1$sبإجراء نسخ احتياطي لموقعك قبل الترقية%2$s, وأن تتاكد أوّلاً بأن تقوم بالتحديث في بيئة Staging.

en: Heads up, Please backup before upgrade!
ar: إنتبه , رجاءاً قم بالنسخ الاحتياطي قبل الترقية!

en: User Preferences
ar: تفضيلات المستخدم

en: Site Settings
ar: إعدادات الموقع

en: Fallback Font Family
ar: عائلة الخط البديل عند فشل التحميل

en: The `theme-color` meta tag will only be available in supported browsers and devices.
ar: وسم الميتا `theme-color` سيكون متوفراً فقط في الأجهزة والمتصفحات المدعومة.

en: Mobile Browser Background
ar: خلفية متصفح الجوال

en: Suggested favicon dimensions: 512 × 512 pixels.
ar: الأبعاد المقترحة لأيقونة المتصفح للموقع: 512 × 512 بيكسل.

en: Site Favicon
ar: أيقونة المتصفح للموقع

en: Suggested image dimensions: 350 × 100 pixels.
ar: الأبعاد المقترحة للصورة: 100 × 350 بيكسل.

en: Site Logo
ar: شعار الموقع

en: Choose description
ar: إختر وصفاً

en: Site Description
ar: وصف الموقع

en: Choose name
ar: إختر الاسم

en: Site Name
ar: إسم الموقع

en: Site Identity
ar: هويّة الموقع

en: Breakpoints
ar: نقاط القطع

en: Theme
ar: الثيمة (السمة)

en: Default Page Layout
ar: التخطيط الافتراضي للصفحة

en: Layout Settings
ar: إعدادات التخطيط

en: Changes will be reflected in the preview only after the page reloads.
ar: التغييرات ستنعكس على المعاينة فقط بعد إعادة تحميل الصفحة.

en: Reset Data
ar: إعادة ضبط البيانات

en: Click the media icon to upload file
ar: اضغط على أيقونة الوسائط لتحميل الملف

en: Watch the Full Guide
ar: شاهد الدليل الكامل

en: Get introduced to Elementor by watching our "Getting Started" video series. It will guide you through the steps needed to create your website. Then click to create your first page.
ar: تعرف على Elementor بمشاهدة سلسة فيديوهاتنا "كيف تبدء". سوف ترشدك للخطوات اللازمه لعمل موقعك الإلكتروني. وبعد ذلك اضغط على عمل اول صفحة لك.

en: Enable Unfiltered File Uploads
ar: تمكين تحميل الملفات التي لم يتم تصفيتها.

en: If you are experiencing a loading issue, contact your site administrator to troubleshoot the problem using Safe Mode.
ar: إذا كنت تواجه مشكلة في التحميل ، يُرجى الاتصال بمسؤول الموقع لاستكشاف المشكلة وإصلاحها باستخدام الوضع الآمن.

en: Download image
ar: تنزيل الصورة

en: Pin it
ar: ثبتها

en: Share on Twitter
ar: شارك على تويتر

en: Share on Facebook
ar: شارك على فيسبوك

en: Custom Attributes
ar: السمات المخصصة

en: Set custom attributes for the link element. Separate attribute keys from values using the | (pipe) character. Separate key-value pairs with a comma.
ar: قم بتعيين السمات المخصصة لعنصر الارتباط. افصل مفاتيح السمات عن القيم باستخدام | محرف قضيب عمودي (pipe) character . افصل بين أزواج القيمة الرئيسية بفاصلة.

en: See it in action
ar: شاهده(ـا) في العمل

en: Get more dynamic capabilities by incorporating dozens of Elementor's native dynamic tags.
ar: احصل على إمكانيات أكثر ديناميكية من خلال دمج العشرات من العلامات الديناميكية الأصلية لـ Elementor.

en: You’re missing out!
ar: لقد فقدت!

en: Elementor Dynamic Content
ar: محتوى Elementor ديناميكي

en: Dynamic Tags
ar: وسوم ديناميكية

en: We highly recommend backing up your database before performing this upgrade.
ar: نوصي بشدة بعمل نسخة احتياطية من قاعدة البيانات الخاصة بك قبل إجراء هذه الترقية.

en: The upgrade process includes a database update
ar: تتضمن عملية الترقية تحديث قاعدة البيانات

en: Attributes lets you add custom HTML attributes to any element.
ar: تتيح لك الميزات إضافة سمات HTML مخصصة لأي عنصر.

en: Meet Our Attributes
ar: تعرف على ميزاتنا

en: Attributes
ar: الخصائص

en: Click here to run it now
ar: انقر هنا لتشغيله الآن

en: Navigation Icons Size
ar: حجم أيقونات التنقل

en: Toolbar Icons Size
ar: حجم أيقونات شريط الأدوات

en: Alt
ar: بديل

en: Share
ar: مشاركة

en: Fullscreen
ar: عرض شاشة كاملة

en: With Elementor Pro’s WooCommerce Builder, you’ll be able to design your store without coding!
ar: هل تستخدم WooCommerce؟ مع WooCommerce Builder من Elementor Pro ، ستتمكن من تصميم متجرك بدون تشفير!

en: Default Kit
ar: الحُزمة الافتراضية

en: Focus
ar: تركيز

en: Field
ar: حقل

en: Label
ar: مسمّى الحقل

en: Form Fields
ar: حقول النموذج

en: Paragraph Spacing
ar: تباعد الفقرات

en: Body
ar: هيكل

en: Buttons
ar: الأزرار

en: Draft
ar: مسودة

en: Kit
ar: الحُزمة

en: Already connected.
ar: تم الاتصال بالفعل

en: Pause on Interaction
ar: اوقف التفاعل

en: Positioning
ar: اسقاط مكاني

note: translators: %s: Video provider
en: %s Video Player
ar: %s مشغل الفيديو

en: Background Position
ar: موضع الخلفية

en: Contain
ar: يحتوي

en: Cover
ar: غلاف

en: Auto
ar: تلقائي

en: Background Size
ar: حجم الخلفية

en: Usage Data Sharing
ar: مشاركة بيانات الاستخدام

en: Connecting to the Library failed. Please try reloading the page and try again
ar: فشل الاتصال بالمكتبة. يرجى محاولة إعادة تحميل الصفحة وحاول مرة أخرى

note: translators: %s: Remote user.
en: Connected as %s
ar: متصل باسم %s

en: Enable Lightbox In Editor
ar: تمكين عارض الصور في المحرر

en: Dark
ar: غامق

en: Light
ar: فاتح اللون

en: Auto Detect
ar: الاكتشاف التلقائي

en: Set light or dark mode, or use Auto Detect to sync it with your OS setting.
ar: اضبط الوضع الفاتح أو الداكن ، أو استخدم الاكتشاف التلقائي لمزامنته مع إعداد نظام التشغيل الخاص بك.

en: UI Theme
ar: قالب واجهة المستخدم

en: Preferences
ar: التفضيلات

en: Don't rely solely on the FontAwesome icons everyone else is using! Differentiate your website and your style with custom icons you can upload from your favorite icons source.
ar: لا تعتمد فقط على أيقونات FontAwesome التي يستخدمها كل الآخرين! ميّز موقعك وتصميمك بأيقونات مخصصة يمكنك رفعها من مصدر الأيقونات المفضل لديك.

en: Add Your Custom Icons
ar: أضف أيقوناتك المخصصة

en: Custom Icons
ar: أيقونات مخصصة

en: Transition
ar: انتقال

en: Duration
ar: المدة الزمنية

[ctx: Background Control]
en: Images
ar: صور

[ctx: Background Control]
en: Slideshow
ar: عارض الصور في الخلفية

[ctx: Background Control]
en: Video
ar: فيديو للخلفية

en: Clear Log
ar: مسح السجل

en: Next
ar: التالي

en: Previous
ar: السابق

en: Amount
ar: الكمية

en: Add Element
ar: إضافة العنصر

en: Line
ar: سطر

[ctx: shapes]
en: Tribal
ar: مخطط

[ctx: shapes]
en: Trees
ar: شجري

[ctx: shapes]
en: Squares
ar: مربع الشكل

[ctx: shapes]
en: Stripes
ar: شريطي الشكل

[ctx: shapes]
en: Leaves
ar: شكل اوراق اشجار

[ctx: shapes]
en: Half Rounds
ar: نصف مدور

[ctx: shapes]
en: Fir Tree
ar: شكل شجرة التنوب

[ctx: shapes]
en: Dots
ar: نقاط

[ctx: shapes]
en: Rectangles
ar: مستطيل الشكل

[ctx: shapes]
en: Parallelogram
ar: شكل متوازي الاضلاع

[ctx: shapes]
en: Rhombus
ar: معيّن الشكل

[ctx: shapes]
en: Pluses
ar: شكل زائد

[ctx: shapes]
en: Arrows
ar: سهميّ الشكل

[ctx: shapes]
en: Zigzag
ar: متعرج الشكل

[ctx: shapes]
en: Wavy
ar: مموّج الشكل

[ctx: shapes]
en: Squared
ar: مربع الشكل

[ctx: shapes]
en: Slashes
ar: مائل الشكل

[ctx: shapes]
en: Multiple
ar: متعدد

[ctx: shapes]
en: Curved
ar: منحنِ الشكل

[ctx: shapes]
en: Curly
ar: مجعد الشكل

en: Basic Gallery
ar: المعرض الأساسي

en: Out
ar: خارج

en: In
ar: داخل

en: Ken Burns Effect
ar: تأثير كين بيرنز

en: Transition Duration (ms)
ar: مدة الانتقال (ms)

en: This cover image will replace the background video in case that the video could not be loaded.
ar: ستحل صورة الغلاف هذه محل فيديو الخلفية في حالة تعذر تحميل الفيديو.

en: Play On Mobile
ar: التشغيل على الجوال

en: YouTube/Vimeo link, or link to video file (mp4 is recommended).
ar: رابط يوتيوب/فيمو، أو رابط لملف فيديو (ينصح بـ mp4)

en: Reinstall
ar: إعادة تنصيب

en: Error occurred, The version selected is invalid. Try selecting different version.
ar: حدث خطأ ما ، الإصدار المحدد غير صالح. حاول تحديد إصدار مختلف.

en: Post
ar: مقال

note: translators: %s: Path to .htaccess file.
en: File Path: %s
ar: مسار الملف: %s

en: Need Help
ar: هل تحتاج لمساعدة

en: Play Once
ar: التشغيل مرة واحده

en: Upload SVG
ar: رفع SVG

en: Choose Video
ar: قم باختيار فيديو

en: Your Email
ar: بريدك الإلكتروني

en: As a beta tester, you’ll receive an update that includes a testing version of Elementor and its content directly to your Email
ar: بصفتك مستخدماً لإختبارات بيتا ، ستتلقى تحديثًا يتضمن إصدارًا تجريبيًا من اليمنتور ومحتواه مباشرة إلى بريدك الإلكتروني

en: Get Beta Updates
ar: احصل على تحديثات بيتا

en: We recommend you only enable this feature if you understand the security risks involved.
ar: نوصيك بتمكين هذه الميزة فقط إذا فهمت مخاطر الأمان التي تصاحبها.

en: Elementor will try to sanitize the unfiltered files, removing potential malicious code and scripts.
ar: سيحاول اليمنتور تنظيف ملفات الأيقونات ، وإزالة الأكواد والبرامج الضارة المحتملة.

en: Please note! Allowing uploads of any files (SVG & JSON included) is a potential security risk.
ar: يرجى الملاحظة ! يعد السماح بتحميل أي ملفات (بما في ذلك الايقونات و جافا سكريبت ) مخاطرة أمنية محتملة.

en: Template not exist.
ar: القالب غير موجود.

en: Responsive visibility will take effect only on preview or live page, and not while editing in Elementor.
ar: لن يتم تفعيل الرؤية المتجاوبة إلا عند المعاينة المباشرة ، وليس أثناء التحرير في اليمنتور.

en: Deprecated
ar: تم إهماله

en: Hurray! The upgrade process to Font Awesome 5 was completed successfully.
ar: مرحى! اكتملت عملية الترقية إلى Font Awesome 5 بنجاح.

en: Upgrade To Font Awesome 5
ar: الترقية إلى Font Awesome 5

en: This action is not reversible and cannot be undone by rolling back to previous versions.
ar: هذا الإجراء غير قابل للتغيير ولا يمكن التراجع عنه بالرجوع إلى الإصدارات السابقة.

en: Please note that the upgrade process may cause some of the previously used Font Awesome 4 icons to look a bit different due to minor design changes made by Font Awesome.
ar: يرجى ملاحظة أن عملية الترقية قد تتسبب في ظهور بعض رموز Font Awesome للإصدار الرابع المستخدمة سابقًا بشكل مختلف قليلاً بسبب التغييرات الطفيفة في التصميم التي أجرتها Font Awesome.

en: By upgrading, whenever you edit a page containing a Font Awesome 4 icon, Elementor will convert it to the new Font Awesome 5 icon.
ar: من خلال الترقية ، كلما قمت بتحرير صفحة تحتوي على أيقونة Font Awesome 4 ، سيقوم اليمنتور بتحويلها إلى أيقونة Font Awesome 5 الجديدة.

en: Access 1,500+ amazing Font Awesome 5 icons and enjoy faster performance and design flexibility.
ar: يمكنك الوصول إلى أكثر من 1500 أيقونة من Font Awesome 5 والتمتع بأداء أسرع ومرونة في التصميم.

en: Font Awesome Upgrade
ar: ترقية Font Awesome

en: Font Awesome 4 support script (shim.js) is a script that makes sure all previously selected Font Awesome 4 icons are displayed correctly while using Font Awesome 5 library.
ar:  يدعم Font Awesome 4 سكريبت (shim.js) وهو برنامج نصي يتأكد من عرض جميع رموز Font Awesome 4 المحددة مسبقًا بشكل صحيح أثناء استخدام مكتبة Font Awesome 5.

en: Load Font Awesome 4 Support
ar: تحميل دعم Font Awesome 4

en: All Icons
ar: جميع الأيقونات

en: Font Awesome - Brands
ar: ماركات Font Awesome

en: Font Awesome - Solid
ar: Font Awesome - صلب

en: Font Awesome - Regular
ar: Font Awesome - عادي

en: Your site's .htaccess file appears to be missing.
ar: يبدو أن ملف .htaccess الخاص بالموقع مفقود.

en: Some of your theme files are missing.
ar: بعض ملفات القوالب الخاصة بك مفقودة.

en: Sign Up
ar: التسجيل

note: translators: 1: Link open tag, 2: Link close tag.
en: Love using Elementor? %1$sLearn how you can build better sites with Elementor Pro.%2$s
ar: هل تحب استخدام Elementor ؟ %1$sتعلّم كيف يمكنك بناء مواقع أفضل مع النسخة الاحترافية من Elementor.%2$s

en: Upload
ar: رفع

en: Icon Library
ar: مكتبة الأيقونات

en: Document not found.
ar: المستند غير موجود.

en: Vertical Orientation
ar: الاتجاه العمودي

en: Offset
ar: إزاحة

en: Horizontal Orientation
ar: الاتجاه الأفقي

en: Fixed
ar: ثابت

en: Absolute
ar: مطلق

en: Custom positioning is not considered best practice for responsive web design and should not be used too frequently.
ar: لا يُعتبر تحديد المواقع المخصصة أفضل ممارسة لتصميم الويب المتجاوب ويجب عدم استخدامه كثيرًا.

en: Please note!
ar: يرجى الملاحظة!

en: Custom Width
ar: عرض مخصص

en: Super Admin
ar: المدير العام

en: Get Help
ar: الحصول على مساعدة

en: Hidden
ar: مخفي

en: Overflow
ar: تدفق جانبي

en: Motion Effects
ar: تأثيرات الحركة

en: Horizontal Align
ar: محاذاة أفقية

en: Space Evenly
ar: ضع مسافة بالتساوي

en: Space Around
ar: مساحة بين

en: Vertical Align
ar: محاذاة عمودية

en: Having problems loading Elementor? Please enable Safe Mode to troubleshoot.
ar: هل تواجه مشاكل في تحميل Elementor؟ يرجى تمكين الوضع الآمن لاستكشاف الأخطاء وإصلاحها.

en: The issue was probably caused by one of your plugins or theme.
ar: ربما كان سبب المشكلة أحد الإضافات أو القالب الخاص بك.

note: translators: %s: Accepted chars.
en: Note: The ID link ONLY accepts these chars: %s
ar: ملاحظة: يقبل رابط المعرف هذه الأحرف فقط: %s

en: Choose File
ar: اختيار ملف

en: External URL
ar: رابط خارجي

en: Order By
ar: الترتيب حسب

en: Read More Text
ar: قراءة المزيد

note: translators: %s: The `the_content` function.
en: Note: This widget only affects themes that use `%s` in archive pages.
ar: ملاحظة: تؤثر هذه الأداة فقط على القوالب التي تستخدم `%s` في صفحات الأرشيف.

en: Continue reading
ar: متابعة القراءة

en: Read More
ar: قراءة المزيد

en: Location
ar: الموقع الجغرافي

note: translators: %s: Current post name.
en: Continue reading %s
ar: متابعة قراءة %s

en: (more&hellip;)
ar: (المزيد&hellip;)

[ctx: Template Library]
en: Filter by category
ar: تصفية حسب التصنيف

[ctx: Template Library]
en: All Categories
ar: كل التصنيفات

[ctx: Template Library]
en: Category
ar: تصنيف

[ctx: Template Library]
en: Categories
ar: تصنيفات

[ctx: Template Library]
en: Templates
ar: قوالب

[ctx: Background Control]
en: Y Position
ar: موضع Y

[ctx: Background Control]
en: X Position
ar: موضع X

[ctx: Background Control]
en: Custom
ar: مخصص

note: translators: %d: Interval in minutes.
en: Every %d Minutes
ar: كل %d دقيقة

en: Popup Builder lets you take advantage of all the amazing features in Elementor, so you can build beautiful & highly converting popups. Go pro and start designing your popups today.
ar: يتيح لك مصمم النوافذ المنبثقة الاستفادة من جميع الميزات المدهشة في Elementor، حتى تتمكن من إنشاء نوافذ منبثقة جميلة للغاية. اذهب لباقة المحترفين وابدأ في تصميم النوافذ المنبثقة الخاصة بك اليوم.

en: Get Popup Builder
ar: الحصول على مصمم النوافذ المنبثقة

en: Popups
ar: النوافذ المنبثقة

en: Theme Builder
ar: مصمم القوالب

en: Enable Safe Mode
ar: تمكين الوضع الآمن

en: Can't Edit?
ar: لا تستطيع التعديل؟

en: Still experiencing issues?
ar: لا تزال تواجه مشاكل؟

en: Editor successfully loaded?
ar: تم تحميل المحرر بنجاح؟

en: Disable Safe Mode
ar: تعطيل الوضع الآمن

en: Safe Mode ON
ar: تشغيل الوضع الآمن

en: Cannot enable Safe Mode
ar: لا يمكن تشغيل الوضع الآمن

en: Safe Mode allows you to troubleshoot issues by only loading the editor, without loading the theme or any other plugin.
ar: يسمح لك الوضع الآمن باستكشاف المشكلات وإصلاحها عن طريق تحميل المحرر فقط، دون تحميل السمة أو أي مكون إضافي آخر.

en: Safe Mode
ar: الوضع الآمن

en: Elementor Data Updater
ar: محدث بيانات Elementor

[ctx: Template Library]
en: Saved Templates
ar: القوالب المحفوظة

note: translators: %d: Interval in minutes.
en: Every %d minutes
ar: كل %d دقيقة

en: The database update process is now complete. Thank you for updating to the latest version!
ar: عملية تحديث قاعدة البيانات اكتملت الآن. شكراً لك على التحديث لآخر إصدار!

en: Your site database needs to be updated to the latest version.
ar: قاعدة بيانات موقعك بحاجة للتحديث لآخر إصدار.

en: Not Supported
ar: غير مدعوم

en: Users
ar: المستخدمون

en: Plugins
ar: إضافات

en: Any Video
ar: أي فيديو

en: Current Video Channel
ar: قناة الفيديو الحالية

en: Unmarked Color
ar: لون غير مميز

en: Stars
ar: نجوم

en: Outline
ar: مُحدد

en: Unmarked Style
ar: نمط غير مميز

en: Rating Scale
ar: مقياس التصنيف

en: Rating
ar: التقييم

en: Star Rating
ar: التقييم بالنجوم

en: Custom Caption
ar: تسمية توضيحية مخصصة

en: Attachment Caption
ar: تسمية توضيحية للمرفق

en: Quit
ar: إنهاء

en: Keyboard Shortcuts
ar: اختصارات لوحة المفاتيح

en: Show / Hide Panel
ar: إظهار / إخفاء اللوحة

en: Go To
ar: اذهب إلى

en: Redo
ar: إلغاء التراجع

en: Undo
ar: تراجع

en: Type to find anything in Elementor
ar: اكتب للبحث على أي شيء في Elementor

en: Customizer
ar: أداة التخصيص

en: Menus
ar: قوائم

en: Dashboard
ar: لوحة التحكم

en: Homepage
ar: الصفحة الرئيسية

en: Create
ar: إنشاء

en: Disconnect
ar: قطع الاتصال

en: Disconnected Successfully.
ar: تم قطع الاتصال بنجاح.

en: Connected Successfully.
ar: تم الربط بنجاح.

en: Connect
ar: اتصال

en: Future
ar: المستقبل

en: Poster
ar: ملصق

en: Lazy Load
ar: تحميل بطيء

en: Enter your URL
ar: أدخل عنوان ويب URL الخاص بك

en: Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
ar: أبجد هوز حطي كلمن سعفص قرشت ثخذ ضظغ

en: Show editing handles when hovering over the element edit button.
ar: إظهار أدوات التحرير عند التمرير فوق عنصر زر التحرير.

en: Editing Handles
ar: مربعات التحرير

en: Welcome to Elementor
ar: مرحبًا بكم في Elementor

en: Create Your First Post
ar: إنشاء أول مقالة

en: Create Your First Page
ar: أنشئ صفحتك الأولى

en: Getting Started
ar: البدء

en: Inner Section
ar: قسم داخلي

en: Once you fill your page with content, this window will give you an overview display of all the page elements. This way, you can easily move around any section, column, or widget.
ar: بمجرد تعبئة صفحتك بالمحتوى، ستمنحك هذه النافذة عرضًا عامًا لجميع عناصر الصفحة. بهذه الطريقة، يمكنك التنقل بسهولة في أي قسم أو عمود أو ودجت.

en: Easy Navigation is Here!
ar: سهولة التنقل هنا!

en: Empty
ar: فارغ

en: Navigator
ar: مسار التنقل

en: Skip
ar: تخطي

en: Paste URL or type
ar: لصق عنوان ويب URL أو النوع

en: Debug Bar
ar: شريط التصحيح

en: Hide Notification
ar: إخفاء الإشعارات

en: Happy To Help
ar: مسرور بالمساعدة

en: You created over 10 pages with Elementor. Great job! If you can spare a minute,
    				please help us by leaving a five star review on WordPress.org.
ar: لقد قمت بإنشاء أكثر من 10 صفحات مع Elementor , عمل عظيم! إذا كان باستطاعتك توفير دقيقة من وقتك, رجاءاً قم بمساعدتنا عبر تركك تقييماً بخمس نجوم على WordPress.org.

en: Congrats!
ar: تهانينا!

en: Zoom
ar: تكبير

en: Debug Bar adds an admin bar menu that lists all the templates that are used on a page that is being displayed.
ar: يضيف شريط التصحيح قائمة في شريط يسرد جميع القوالب المستخدمة في الصفحة التي يتم عرضها.

en: Single
ar: أحادي

en: Logo
ar: الشعار

en: Modest Branding
ar: علامة تجارية متواضعة

en: Video Info
ar: معلومات الفيديو

en: URL
ar: عنوان ويب URL

en: Self Hosted
ar: مستضاف ذاتيا

en: Source
ar: المصدر

note: translators: 1: Code open tag, 2: Code close tag.
en: Please make sure the ID is unique and not used elsewhere on the page this form is displayed. This field allows %1$sA-z 0-9%2$s & underscore chars without spaces.
ar: يرجى التأكد من أن المعرف فريد وغير مستخدم في مكان آخر على الصفحة التي يتم عرض هذا النموذج عليها. يسمح هذا الحقل باستخدام رموز %1$sA-z 0-9%2$s & الشَرطة السفلية بدون فراغات.

en: Button ID
ar: معرف الزر

en: Artwork
ar: عمل فني

en: WooCommerce
ar: ووكومرس

en: Site
ar: الموقع

en: Blend Mode
ar: وضع المزج

en: Copy
ar: نسخ

en: Drag widget here
ar: اسحب ودجت هنا

[ctx: Filter Control]
en: CSS Filters
ar: مرشحات CSS

[ctx: Filter Control]
en: Saturation
ar: التشبع

[ctx: Filter Control]
en: Contrast
ar: التباين

[ctx: Filter Control]
en: Brightness
ar: السطوع

[ctx: Filter Control]
en: Blur
ar: ضبابي

en: Specify an end time (in seconds)
ar: تحديد وقت الانتهاء (بالثواني)

en: End Time
ar: وقت الانتهاء

en: Specify a start time (in seconds)
ar: تحديد وقت البدء (بالثواني)

en: Start Time
ar: وقت البدء

en: Wait! Don't deactivate Elementor. You have to activate both Elementor and Elementor Pro in order for the plugin to work.
ar: انتظر! لا تقم بتعطيل Elementor. يجب عليك تفعيل كل من Elementor و Elementor Pro حتى تعمل الإضافة.

en: I have Elementor Pro
ar: لدي Elementor Pro

en: Elementor Debugger
ar: مصحح Elementor

en: Back to WordPress Editor
ar: الرجوع الى محرر وردبرس

note: translators: %s: Template type label.
en: Add New %s
ar: أضف %s

note: translators: %d: Number of rows.
en: %d row affected. | %d rows affected.
ar[0]: %d صف متأثر.
ar[1]: %d صف متأثر.
ar[2]: %d صفوف مؤثرة.
ar[3]: %d صفوف مؤثرة.
ar[4]: %d صف مؤثر.
ar[5]: %d صف مؤثر.

[ctx: Page Template]
en: Elementor Full Width
ar: البعد الكامل لعرض الشاشة لـ Elementor

[ctx: Page Template]
en: Elementor Canvas
ar: لوحة Elementor

en: Opacity
ar: الشفافية

en: Something went wrong.
ar: لقد حدث شئ خاطئ

en: Max Width
ar: الحد الأقصى للعرض

en: Position
ar: موضع

note: translators: 1: Elementor, 2: Link to plugin review
en: Enjoyed %1$s? Please leave us a %2$s rating. We really appreciate your support!
ar: استمتعت %1$s? المرجو أن تترك لنا %2$s تقييما. نحن نقدر دعمكم!

en: Knowledge Base
ar: قاعدة المعرفة

en: This template includes the header, full-width content and footer
ar: يتضمن هذا القالب الرأس والمحتوى ذي العرض الكامل والتذييل

en: No header, no footer, just Elementor
ar: لا رأس ، لا تذييل ، فقط Elementor.

en: Default Page Template from your theme.
ar: نموذج الصفحة الافتراضي من قالبك.

en: Page Layout
ar: تخطيط الصفحة

en: Current
ar: الحالي

en: Play Video
ar: تشغيل الفيديو

en: Inline
ar: مضمنة

en: Separator
ar: فاصل

en: Add New
ar: اضافة جديد

en: Add templates and reuse them across your website. Easily export and import them to any other project, for an optimized workflow.
ar: أضف القوالب وأعد استخدامها على موقعك الإلكتروني. بسهولة يمكنك تصدير واستيراد القوالب إلى أي مشروع آخر، لسير عمل محسن.

note: translators: %s: Template type label.
en: Create Your First %s
ar: اضافة %s الأول الخاص بك

en: All
ar: الكل

[ctx: Template Library]
en: My Templates
ar: قوالبي

en: Create Template
ar: إنشاء قالب

en: Enter template name (optional)
ar: أدخل أسم القالب ( إختياري )

en: Name your template
ar: تسمية القالب

en: Select the type of template you want to work on
ar: أختر القالب الذي تريد العمل به

en: Choose Template Type
ar: أختر نوع القالب

en: Use templates to create the different pieces of your site, and reuse them with one click whenever needed.
ar: استخدم النماذج لإنشاء أجزاء مختلفة من موقعك ، وإعادة استخدامها بنقرة واحدة كلما دعت الحاجة.

en: Custom Fonts allows you to add your self-hosted fonts and use them on your Elementor projects to create a unique brand language.
ar: الخطوط المخصصة تسمح لك بإضافة خطوط مستضافة لديك واستخدامها في مشاريعك المصممة عن طريق اليمينتور لعمل تصاميم فريدة

en: Add Your Custom Fonts
ar: اضافة خطوط مخصصة خاصتك

en: Custom Fonts
ar: الخطوط المخصصة

en: More actions
ar: مزيد من الإجراءات

en: Search Templates:
ar: البحث في القوالب

en: Pages
ar: صفحات

en: This tag has no settings.
ar: هذه الوسم لا يوجد لديه إعدادات.

[ctx: Border Control]
en: Groove
ar: أخدود

note: translators: %s: Document title.
en: %s Settings
ar: %s الإعدادات

en: Want to give access only to content?
ar: تريد منح حق الوصول إلى المحتوى فقط؟

en: No access to editor
ar: لا يمكن الوصول إلى المحرر

en: Role Excluded
ar: دور مستبعد

en: Manage What Your Users Can Edit In Elementor
ar: إدارة ما يمكن للمستخدمين تحريره في Elementor

en: Role Manager
ar: مدير الصلاحيات

en: Fallback
ar: تراجع

en: Featured Image
ar: الصورة البارزة

en: Body Style
ar: نمط الجسم

en: Document
ar: وثيقة

en: Action not found.
ar: الإجراء غير موجود

en: Post not found.
ar: لا توجد مقالات

en: Token Expired.
ar: انتهت صلاحية الرمز المميز

en: Set how many slides are scrolled per swipe.
ar: حدد عدد الشرائح لكل حركة سحب

en: Note: Attachment Fixed works only on desktop.
ar: ملاحظة: مرفق ثابت يعمل فقط على سطح المكتب.

en: Create New Post
ar: إنشاء مقالة جديدة

en: Google Early Access
ar: الوصول المبكر لـGoogle

en: Current Version
ar: النسخة الحالية

en: When you turn on privacy mode, YouTube won't store information about visitors on your website unless they play the video.
ar: عندما تقوم بتفعيل وضع الخصوصية. فإن موقع اليوتيوب لا يمكنه تخزين او حفظ معلومات زوار موقعك مالم يقوموا بتشغيل الفيديو.

en: Privacy Mode
ar: وضع الخصوصية

en: Enter your shortcode
ar: أدخل الرمز الخاص بك

en: Enter your image caption
ar: أدخل عنونا او شرحا موجزا للصورة

en: Enter your code
ar: أدخل الكود الخاص بك

en: Add Your Heading Text Here
ar: أضف النص الخاص بالعنوان هنا

en: Dismiss alert
ar: تجاهل التنبيهات

en: Enter your description
ar: أدخل الوصف الخاص بك

en: This is an Alert
ar: هذا تنبيه

en: Active Icon
ar: أيقونة النشِط

note: translators: 1: Editing date, 2: Author display name.
en: Last edited on %1$s by %2$s
ar: أخر تعديل تم %1$s بواسطة %2$s

note: translators: 1: Saving date, 2: Author display name.
en: Draft saved on %1$s by %2$s
ar: تم حفظ المسودة %1$s بواسطة %2$s

en: Dismiss
ar: تجاهل

note: translators: %s: Document title.
en: Hurray! Your %s is live.
ar: أهلا بك. صفحتك أصبحت منشورة أونلاين

en: Published
ar: منشور

en: No Results Found
ar: لا توجد نتائج

en: Select File
ar: اختيار ملف

en: or
ar: أو

en: Drag & drop your .JSON or .zip template file
ar: قم بسحب وإفلات ملف قالبك من نوع JSON. أو zip.

en: Import Template to Your Library
ar: استيراد القالب إلى مكتبتك

en: Click here
ar: أُنقر هنا

en: Want to learn more about the Elementor library?
ar: هل تريد معرفة المزيد عن مكتبة Elementor؟

en: Favorite
ar: المفضلة

en: Creation Date
ar: تاريخ الإنشاء

en: Created By
ar: أنشئت بواسطة

en: Search
ar: البحث

en: My Favorites
ar: مفضلتي

en: Popular
ar: شائع

en: Trend
ar: رائج

en: New
ar: جديد

en: Import Template
ar: إستيراد القالب

en: Remove
ar: إزالة

en: Duplicate
ar: تكرار

en: Drag & Drop
ar: السحب & الإفلات

en: Hide Panel
ar: إخفاء اللوحة

en: Save as Template
ar: حفظ كقالب

en: Save Draft
ar: حفظ المسودة

en: Save Options
ar: حفظ الخصائص

en: Publish
ar: نشر

en: Preview Changes
ar: معاينة التغييرات

en: Search Widget:
ar: البحث عن ودجت:

en: Back to default
ar: العودة إلى الإفتراضي

[ctx: Typography Control]
en: Line Through
ar: خلالها خط

[ctx: Typography Control]
en: Overline
ar: فوقه خط

[ctx: Typography Control]
en: Underline
ar: تحته خط

[ctx: Typography Control]
en: Decoration
ar: زخرفة

en: Unlinked values
ar: قيم غير مرتبطة

en: Blog
ar: مدونة

en: (opens in a new window)
ar: (الفتح في نافذة جديدة)

en: News & Updates
ar: الأخبار والتحديثات

en: Recently Edited
ar: تم تعديلها مؤخرا

en: Create New Page
ar: إنشاء صفحة جديدة

en: Elementor Overview
ar: نظرة عامة Elementor

en: Update Elementor Now
ar: تحديث Elementor الآن

en: Excerpt
ar: مقتطف

en: Access denied.
ar: غير مصرح بالدخول

en: Disable Default Fonts
ar: تعطيل الخطوط الإفتراضية

en: End
ar: النهاية

en: Start
ar: البداية

en: We're sorry, but something went wrong. Click on 'Learn more' and follow each of the steps to quickly solve it.
ar: نحن نعتذر، ولكن حدث خطأ ما. انقر على "مزيد من المعلومات" واتبع كل خطوة من خطوات لحلها بسرعة.

en: The preview could not be loaded
ar: لا يمكن تحميل المعاينة

en: Update Notification
ar: تحديث الاشعارات

en: Once you start working, you'll be able to redo / undo any action you make in the editor.
ar: بعد بدء العمل، ستتمكن من إعادة / التراجع عن أي إجراء تقوم به في المحرر.

en: No History Yet
ar: لا يوجد سجل محفوظات بعد

en: Switch to Revisions tab for older versions
ar: التبديل إلى علامة التبويب المراجعات للإصدارات الأقدم

en: Revisions
ar: المراجعات

en: Actions
ar: إجراءات

en: History
ar: السّجل

en: UI Hover Color
ar: لون واجهة المستخدم عند التمرير

en: UI Color
ar: لون واجهة المستخدم

[ctx: Text Shadow Control]
en: Shadow
ar: الظل

en: Mute
ar: كتم الصوت

en: Choose an Elementor template JSON file or a .zip archive of Elementor templates, and add them to the list of templates available in your library.
ar: أختر قالب عنصر بصيغة JSON او ZIP واضف إلى قائمة العناصر المتاحة فى المكتبة

[ctx: Text Shadow Control]
en: Text Shadow
ar: ظل النص

en: Open all image links in a lightbox popup window. The lightbox will automatically work on any link that leads to an image file.
ar: أفتح كل روابط الصور عبر نافذة بوب أب ، سيعمل البرنامج تلقائياً على اي رابط يؤدي الى الصورة

en: Image Lightbox
ar: الصندوق الضوئي للصورة

en: Please Note: We do not recommend updating to a beta version on production sites.
ar: يرجى الملاحظة : أننا لا ننصح بالتحديث لبرنامج البيتا على المواقع المنتجة للمحتوى .

en: Beta Tester
ar: مجرب البيتا

en: Turn-on Beta Tester, to get notified when a new beta version of Elementor or Elementor Pro is available. The Beta version will not install automatically. You always have the option to ignore it.
ar: قم بتشغيل اختبار بيتا  ، ليتم إعلامك عند توفر إصدار تجريبي جديد من اليمنتور أو المينتور المطوّر . لن يتم تثبيت إصدار بيتا تلقائيًا. لديك دائمًا خيار تجاهل ذلك.

en: Become a Beta Tester
ar: كُن مجرب بيتا

en: Warning: Please backup your database before making the rollback.
ar: تحذير : يرجى إجراء نسخ احتياطي لقاعدة بياناتك قبل تنفيذ الرجوع إلى الإصدار الأقدم.

en: Rollback Version
ar: الرجوع إلى إصدار أقدم

en: Version Control
ar: التحكم في النسخة

en: Integrations
ar: التكامل

en: Sets the default space between widgets (Default: 20)
ar: ضع المسافة الإفتراضية بين القطع (القيمة الإفتراضية:20)

en: Rollback to Previous Version
ar: الرجوع إلى النسخة السابقة

en: Animation Delay
ar: مُهلة الحركة

en: Z-Index
ar: Z-الفهرس

en: Transition Duration
ar: مدة الانتقال

en: Widgets Space
ar: الفراغ بين الودجات

en: Add nofollow
ar: أضف لا اتّباع

en: Open in new window
ar: فتح في نافذة جديدة

en: Link Options
ar: خيارات الرابط

[ctx: Box Shadow Control]
en: Outline
ar: حد خارجي

[ctx: Box Shadow Control]
en: Position
ar: موضع

note: translators: %s: WordPress version.
en: Elementor requires WordPress version %s+. Because you are using an earlier version, the plugin is currently NOT RUNNING.
ar: إضافة Elementor تتطلب إصدار ووردبريس %s أو أعلى. ولأنك تستخدم إصدار سابق، الإضافة لا تعمل حاليًا.

en: Use internal CSS that is embedded in the head of the page. For troubleshooting server configuration conflicts and managing development environments.
ar: استخدام css الداخلية المضمنة في رأس الصفحة. لاستكشاف أخطاء تكوين الملقم وإصلاحها وإدارة بيئات التطوير.

en: Use external CSS files for all generated stylesheets. Choose this setting for better performance (recommended).
ar: استخدام ملفات css الخارجية لجميع أوراق الأنماط التي تم إنشاؤها. اختر هذا الإعداد للحصول على أداء أفضل (موصى به).

en: Internal Embedding
ar: التضمين الداخلي

en: External File
ar: ملف خارجي

en: CSS Print Method
ar: طريقة طباعة css

en: For troubleshooting server configuration conflicts.
ar: لحل مشكلات تعارض تكوين الخادم.

en: Enable
ar: تفعيل

en: Disable
ar: تعطيل

en: Status
ar: الحالة

en: Space
ar: مسافة

en: Drop Cap
ar: الحرف الكبير

en: Elementor lets you hide the page title. This works for themes that have "h1.entry-title" selector. If your theme's selector is different, please enter it above.
ar: إليمنتور يتيح لك إخفاء عنوان الصفحة. هذا يعمل للمواضيع التي لديها "h1.entry-title" محدد. إذا كان المحدد مختلفا، فالرجاء إدخاله أعلاه.

en: Page Title Selector
ar: محدد عنوان الصفحة

en: Select
ar: تحديد

en: Paste Style
ar: لصق التنسيق

en: Template
ar: قالب

en: Hide Title
ar: اخفاء العنوان

en: Maintenance Mode ON
ar: وضع الصيانة يعمل

en: Choose Template
ar: اختيار القالب

en: To enable maintenance mode you have to set a template for the maintenance mode page.
ar: لتمكين وضع الصيانة لديك يجب تعيين قالب لصفحة وضع الصيانة.

en: Edit Template
ar: تحرير القالب

en: Roles
ar: الشروط

en: Logged In
ar: تم تسجيل الدخول

en: Who Can Access
ar: من لديه صلاحية الوصول

en: Coming Soon returns HTTP 200 code, meaning the site is ready to be indexed.
ar: وضع Coming Soon يرد بكود HTTP 200 والذي يعني ان الموقع جاهز للفهرسة

en: Maintenance Mode returns HTTP 503 code, so search engines know to come back a short time later. It is not recommended to use this mode for more than a couple of days.
ar: يقوم وضع الصيانة بإرجاع HTTP 503 code، لذلك تعرف محركات البحث أنك ستعود بعد وقت قصير. لا ينصح باستخدام هذا الوضع لأكثر من بضعة أيام.

en: Choose between Coming Soon mode (returning HTTP 200 code) or Maintenance Mode (returning HTTP 503 code).
ar: الاختيار بين وضع قريباً (يعيد حالة HTTP200) أو وضع الصيانة (يعيد حالة HTTP503).

en: Maintenance
ar: صيانة

en: Coming Soon
ar: قريبا

en: Disabled
ar: معطّل

en: Choose Mode
ar: اختر وضع

en: Set your entire website as MAINTENANCE MODE, meaning the site is offline temporarily for maintenance, or set it as COMING SOON mode, meaning the site is offline until it is ready to be launched.
ar: ضع موقعك بالكامل في وضع الصيانة، مما يعني أن الموقع غير متصل مؤقتا للصيانة، أو تعيينه على قريبا، مما يعني أن الموقع غير متصل حتى يصبح جاهزا للإطلاق.

en: Maintenance Mode
ar: وضع الصيانة

en: Bring to Front
ar: اجلب للمقدمة

en: Lightbox
ar: نافذة منبثقة (Lightbox)

en: Space Between
ar: المسافة بين

en: List
ar: قائمة

[ctx: Shapes]
en: Book
ar: كتاب

[ctx: Shapes]
en: Split
ar: تقسيم

[ctx: Shapes]
en: Arrow
ar: سهم

[ctx: Shapes]
en: Waves Pattern
ar: نمط الموجات

[ctx: Shapes]
en: Waves Brush
ar: فرشاة مموجه

[ctx: Shapes]
en: Waves
ar: مموج

[ctx: Shapes]
en: Curve Asymmetrical
ar: منحنى غير متناظر

[ctx: Shapes]
en: Curve
ar: منحنى

[ctx: Shapes]
en: Fan Opacity
ar: وضوح المروحة

[ctx: Shapes]
en: Tilt Opacity
ar: وضوح الامالة

[ctx: Shapes]
en: Tilt
ar: امالة

[ctx: Shapes]
en: Triangle Asymmetrical
ar: مثلث غير متناظر

[ctx: Shapes]
en: Triangle
ar: مثلث

[ctx: Shapes]
en: Pyramids
ar: أهرامات

[ctx: Shapes]
en: Zigzag
ar: متعرج

[ctx: Shapes]
en: Clouds
ar: سحاب

[ctx: Shapes]
en: Drops
ar: قطرات

[ctx: Shapes]
en: Mountains
ar: جبال

en: Invert
ar: عكس

en: Flip
ar: قلب

en: Shape Divider
ar: مقسم الشكل

en: Navigation Width
ar: عرض المستكشف

en: Hover
ar: مرور فوق العنصر

en: Add your custom id WITHOUT the Pound key. e.g: my-id
ar: اضف المعرف الخاص بدون المفتاح . مثال : my-id

en: CSS ID
ar: معرف الـ ID

[ctx: Background Control]
en: Angle
ar: زاوية

[ctx: Background Control]
en: Radial
ar: شعاعي

[ctx: Background Control]
en: Linear
ar: خطي

[ctx: Background Control]
en: Type
ar: نوع

[ctx: Background Control]
en: Second Color
ar: اللون الثاني

[ctx: Background Control]
en: Location
ar: موقع

[ctx: Background Control]
en: Gradient
ar: تدرج

en: Checking this box will disable Elementor's Default Fonts, and make Elementor inherit the fonts from your theme.
ar: سيؤدي تحديد هذا المربع إلى تعطيل خطوط إليمنتور الافتراضية، وجعل إليمنتور يستقبل الخطوط من الثيم.

en: Checking this box will disable Elementor's Default Colors, and make Elementor inherit the colors from your theme.
ar: هذا الخيار يمنع المحرر من استخدام الالوان الافتراضية وسيجعله يأخذ الالوان من الثيم الخاص بك.

en: Video Tutorials
ar: دروس الفيديو

en: View Elementor Video Tutorials
ar: عرض الفيديو التعليمي لإليمنتور

en: Docs & FAQs
ar: المستندات والأسئلة الشائعة

en: View Elementor Documentation
ar: مشاهدة مستندات اليمنتور

en: The `from` and `to` URL's must be different
ar: عنوان `من` و `إلى` يجب أن يكون مختلفا

en: The `from` and `to` URL's must be valid URL's
ar: روابط الـ `from` و`to` يجب أن يكون الرابط صحيحًا

en: Enter your old and new URLs for your WordPress installation, to update all Elementor data (Relevant for domain transfers or move to 'HTTPS').
ar: ضع الروابط القديمة والجديدة الخاصة بتثبيت وردبريس . لتحديث كافة بيانات Elementor ( مناسب في حالة تغيير الدومين او الانتقال الى HTTPS )

en: Update Site Address (URL)
ar: تحديث عنوان الموقع (URL)

note: translators: %s: WordPress backups documentation.
en: <strong>Important:</strong> It is strongly recommended that you <a target="_blank" href="%s">backup your database</a> before using Replace URL.
ar: <strong>هام:</strong> من الضروري جدا ان تقوم بعمل <a target="_blank" href="%s">نسخة احتياطية</a> قبل استخدام تغيير رابط الموقع.

en: Replace URL
ar: استبدال رابط الموقع

[ctx: System Info]
note: translators: 1: Minimum recommended_memory, 2: WordPress wp-config memory documentation.
en: We recommend setting memory to at least %1$s. For more information, read about <a href="%2$s">how to Increase memory allocated to PHP</a>.
ar: ننصحك بجعل اعدادات الميموري على الاقل %1$s. لمزيد من المعلومات اقرأ عن <a href="%2$s">كيفية رفع الميموري الخاصة بالـ PHP</a>.

note: translators: 1: Human readable time difference, 2: Date.
en: %1$s ago (%2$s)
ar: %1$s منذ (%2$s)

en: Autosave
ar: حفظ تلقائي

en: Revision
ar: مراجعة

en: It looks like the post revision feature is unavailable in your website.
ar: يبدو ان ميزة مراجعة المقالات غير متوفرة في موقعك

en: Start designing your page and you will be able to see the entire revision history here.
ar: إبدأ بتصميم صفحتك وسوف تكون قادراً على رؤية كامل تاريخ السجل هنا.

en: Revision history lets you save your previous versions of your work, and restore them any time.
ar: تاريخ المراجعات يمكنك من حفظ النسخ السابقة من عملك ، واعادتها في اي وقت

en: By
ar: بواسطة

en: No Revisions Saved Yet
ar: لا توجد مراجعات محفوظة حتى الان

en: Thousand Separator
ar: فاصلة الالاف

[ctx: Background Control]
en: Default
ar: إفتراضي

en: Custom CSS lets you add CSS code to any widget, and see it render live right in the editor.
ar: أكواد CSS المخصصة تتيح لك إضافة أكواد CSS لأي ودجت، ورؤيتها تعمل مباشرة داخل المحرر.

en: Meet Our Custom CSS
ar: قابل منسق الـ CSS الخاص

en: Custom CSS
ar: CSS مخصص

en: With this feature, you can save a widget as global, then add it to multiple areas. All areas will be editable from one single place.
ar: مع هذه الميزة، يمكنك حفظ ودجت كنموذج عام، ثم إضافتها إلى مناطق متعددة. وجميع المناطق ستكون قابلة للتحرير من مكان واحد.

en: Meet Our Global Widget
ar: قابل اضافتنا الشاملة

en: Go Pro
ar: الذهاب الى النسخة المدفوعة

en: Get more with Elementor Pro
ar: احصل على المزيد بالنسخة المدفوعة من Elementor

en: Global
ar: الشامل

en: Off
ar: إيقاف

en: On
ar: تشغيل

en: Extra Large
ar: كبير جدًا

en: Extra Small
ar: صغير جدا

en: Improve Elementor
ar: تطوير Elementor

en: Invalid Data: The Template ID cannot be the same as the currently edited template. Please choose a different one.
ar: بيانات غير صالحة: معرف القالب (ID) لا يمكن أن يكون مثل الخاص بالقالب المحرر حاليا. الرجاء اختيار واحد مختلف.

en: Skin
ar: النمط

en: %s are disabled
ar: %s غير ممكنة

en: Update changes to page
ar: تحديث التغييرات للصفحة

en: No thanks
ar: لا شكراً.

en: Enter parent element selector to which stretched sections will fit to (e.g. #primary / .wrapper / main etc). Leave blank to fit to page width.
ar: ضع محدد العنصر الرئيسي الذي تود تمديد المحتوى اليه ؟ (مثال: #primary / .wrapper / main ... الخ). اتركه فارغاً حتى يتناسق مع عرض الصفحة.

en: Stretched Section Fit To
ar: المحتوى المتمدد يتناسق مع

en: Sets the default width of the content area (Default: 1140)
ar: حدد العرض الافتراضي من منطقة المحتوى ( الافتراضي 1140 )

en: Stretch the section to the full width of the page using JS.
ar: تمديد الجزء الى العرض الكامل للصفحة باستخدام الجافاسكربت

en: Stretch Section
ar: تمديد القسم

en: Learn more.
ar: معرفة المزيد.

en: Reverse Columns
ar: عكس الأعمدة

en: Mobile
ar: الهاتف المحمول

en: Link values together
ar: ربط القيم مع بعضها

en: Shortcode
ar: الكود المختصر

en: Import Now
ar: الاستيراد الآن

en: Import Templates
ar: إستيراد النماذج

en: Export Template
ar: تصدير النموذج

en: (no title)
ar: (غير معنون)

[ctx: Template Library]
en: Type
ar: النوع

[ctx: Template Library]
en: No Templates found in Trash
ar: لا توجد نماذج في سلة المهملات

[ctx: Template Library]
en: No Templates found
ar: لا توجد نماذج

[ctx: Template Library]
en: Search Template
ar: البحث في النماذج

[ctx: Template Library]
en: View Template
ar: عرض النموذج

[ctx: Template Library]
en: All Templates
ar: جميع النماذج

[ctx: Template Library]
en: New Template
ar: نموذج جديد

[ctx: Template Library]
en: Edit Template
ar: تحرير النموذج

[ctx: Template Library]
en: Add New Template
ar: اضافة نموذج جديد

[ctx: Template Library]
en: Add New
ar: اضافة جديد

[ctx: Template Library]
en: Template
ar: النموذج

en: Local
ar: محلي

en: Elementor Library automatically updates on a daily basis. You can also manually update it by clicking on the sync button.
ar: مكتبة Elementor يتم تحديثها بشكل يومي، يمكنك التحديث يدوياً بالنقر على زر المزامنة.

en: Sync Library
ar: مزامنة المكتبة

en: Tools
ar: أدوات

en: Page
ar: صفحة

en: An error occurred
ar: لقد حدث خطأ

en: Enter Template Name
ar: أدخل اسم النموذج

en: Export
ar: تصدير

en: Stay tuned! More awesome templates coming real soon.
ar: كن بالقرب! المزيد من النماذج الرائعة ستتوفر قريباً.

en: Back to Library
ar: العودة للمكتبة

en: Insert
ar: ادراج

en: Library
ar: مكتبة

en: Close
ar: إغلاق

en: Saved Templates
ar: القوالب المحفوطة

en: Template Library
ar: مكتبة النماذج

en: Select your Structure
ar: حدد الهيكل الخاص بك

en: Add Template
ar: اضافة نموذج

[ctx: System Info]
note: translators: %s: WordPress child themes documentation.
en: If you want to modify the source code of your theme, we recommend using a <a href="%s">child theme</a>.
ar: اذا كنت ترغب في التعديل على الكود الخاص بقالبك، ننصحك باستخدام <a href="%s">قالب ابن</a> .

en: Learn More
ar: معرفة المزيد

en: Global Fonts
ar: الخطوط العامة

en: Hover Animation
ar: الحركة أثناء التمرير

[ctx: Background Control]
en: Contain
ar: احتواء

en: Fast
ar: سريع

en: Slow
ar: بطئ

en: Disable Default Colors
ar: تعطيل الألوان الإفتراضية

en: Default Fonts
ar: الخطوط الافتراضية

en: Color Palettes
ar: لوحات الألوان

en: Entrance Animation
ar: حركة الدخول

[ctx: Box Shadow Control]
en: Inset
ar: إدراج

[ctx: Box Shadow Control]
en: Box Shadow
ar: الظل

en: Vertical
ar: رأسي

en: Horizontal
ar: أفقي

en: Spread
ar: الانتشار

en: Blur
ar: الضبابية

en: Aside
ar: بجانب

en: Testimonial
ar: تزكية

en: Official Color
ar: اللون الرسمي

en: Rounded
ar: دائرية

en: Social Icons
ar: الأيقونات الاجتماعية

en: My Skill
ar: مهارتي

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Play Counts
ar: مرات التشغيل

en: Comments
ar: تعليقات

en: Share Button
ar: زر المشاركة

en: Download Button
ar: زر التنزيل

en: Like Button
ar: زر الاعجاب

en: Buy Button
ar: زر الشراء

en: Visual Player
ar: المشغل المرئي

en: Background Overlay
ar: غطاء الخلفية

en: Extended
ar: ممتد

en: If you have a moment, please share why you are deactivating Elementor:
ar: إذا كان لديك بعض الوقت، فالمرجو مشاركتنا بسبب إلغائك تفعيل Elementor:

en: Quick Feedback
ar: ملاحظات سريعة

en: Please share the reason
ar: من فضلك، شاركنا السبب

en: Other
ar: سبب آخر

en: It's a temporary deactivation
ar: إنه إلغاء مؤقت

en: I couldn't get the plugin to work
ar: لم أستطع جعل الإضافة تعمل

en: Please share which plugin
ar: من فضلك، شاركنا باسم الإضافة

en: I found a better plugin
ar: عثرت على إضافة أفضل

en: I no longer need the plugin
ar: لم أعد في حاجة إلى هذه الإضافة

en: Update Now
ar: التحديث الآن

note: translators: %s: Elementor version.
en: View Elementor version %s details
ar: مشاهدة تفاصيل النسخة %s من Elementor

note: translators: 1: Details URL, 2: Accessibility text, 3: Version number, 4: Update URL, 5: Accessibility text.
en: There is a new version of Elementor Page Builder available. <a href="%1$s" class="thickbox open-plugin-details-modal" aria-label="%2$s">View version %3$s details</a> or <a href="%4$s" class="update-link" aria-label="%5$s">update now</a>.
ar: هناك نسخة جديدة متاحة من مصمم الصفحات Elementor. <a href="%1$s" class="thickbox open-plugin-details-modal" aria-label="%2$s">مشاهدة تفاصيل النسخة %3$s </a> أو <a href="%4$s" class="update-link" aria-label="%5$s">قم بالتحديث الآن</a>.

en: Custom URL
ar: رابط (URL) مخصّص

en: Paste
ar: لصق

en: Background
ar: خلفية

en: Wider
ar: أعرض

en: General
ar: عام

en: Intro Byline
ar: مقدمة

en: Spacing
ar: مسافة التباعد

en: Outside
ar: بالخارج

en: Inside
ar: بالداخل

en: Direction
ar: الاتجاه

en: Animation Speed
ar: سرعة الحركة

en: Additional Options
ar: خيارات اضافية

en: Arrows and Dots
ar: الأسهم والنقاط

en: Image Stretch
ar: تمديد الصورة

en: Image Carousel
ar: عارض الصور

en: Animation Duration
ar: مدة التأثير

en: Left Border Width
ar: عرض الاطار الأيسر

en: You can crop the original image size to any custom size. You can also set a single value for height or width in order to keep the original size ratio.
ar: يمكنك اقتصاص حجم الصورة الأصلي إلى أي حجم مخصص. يمكنك أيضا تعيين قيمة واحدة للارتفاع أو عرض من اجل الحفاظ على نسبة الحجم الأصلي.

en: Controls Color
ar: التحكم باللون

en: Intro Portrait
ar: صورة المقدمة

en: Intro Title
ar: عنوان المقدمة

en: Loop
ar: تكرار

en: Video Options
ar: خيارات الفيديو

en: Video
ar: فيديو

en: Display
ar: عرض

en: The server does not have ImageMagick or GD installed and/or enabled! Any of these libraries are required for WordPress to be able to resize images. Please contact your server administrator to enable this before continuing.
ar: يبدو ان  ImageMagick or GD غير مثبتين او مفعلين على الخادم ، اي من هذه المكتبات ضروري لوردبريس حتى يتمكن من تغير حجم الصور . من فضلك اتصل بمسئول الخادم لتمكين الخدمة قبل الاستمرار.

[ctx: Image Size Control]
en: Image Dimension
ar: ابعاد الصورة

[ctx: Image Size Control]
en: Custom
ar: مخصص

[ctx: Border Control]
en: Dashed
ar: متقطع

[ctx: Border Control]
en: Dotted
ar: منقط

[ctx: Border Control]
en: Double
ar: مزدوج

[ctx: Border Control]
en: Solid
ar: لون كامل

en: Fade
ar: تلاشي

en: Effect
ar: تأثير

[ctx: Image Size Control]
en: Full
ar: الكامل

en: Vertical Alignment
ar: تعيين رأسي

en: Infinite Loop
ar: التكرار اللا نهائي

en: Dots
ar: نقاط

[ctx: Image Size Control]
en: Image Size
ar: حجم الصورة

[ctx: Typography Control]
en: None
ar: لا شئ

en: Title HTML Tag
ar: وسم عنوان HTML

en: This is the heading
ar: هذه هي الترويسة

en: Add your custom class WITHOUT the dot. e.g: my-class
ar: اضف ال class الخاص بك بدون النقط. مثال my-class

en: The list of fonts used if the chosen font is not available.
ar: قائمة الخطوط تستخدم في حالة عدم اتاحة الخط المحدد

en: Pojo Themes
ar: قوالب Pojo

en: Form
ar: نموذج

[ctx: System Info]
en: We recommend to use php 5.4 or higher
ar: نحن ننصحك باستخدام اصدار PHP 5.4 أو أحدث

en: Elements
ar: العناصر

en: Settings
ar: الإعدادات

[ctx: Typography Control]
en: Oblique
ar: مائل

[ctx: Typography Control]
en: Italic
ar: مائل

[ctx: Typography Control]
en: Normal
ar: عادي

[ctx: Typography Control]
en: Capitalize
ar: الكتابة بأحرف كبيرة

[ctx: Typography Control]
en: Lowercase
ar: أحرف صغيرة

[ctx: Typography Control]
en: Uppercase
ar: أحرف كبيرة

en: Play Icon
ar: أيقونة التشغيل

en: Image Overlay
ar: غطاء الصورة

en: Player Controls
ar: أدوات التحكم بالمشغّل

en: Suggested Videos
ar: الفيديوهات المقترحة

en: Aspect Ratio
ar: نسبة العرض إلى الارتفاع

en: YouTube
ar: يوتيوب

en: Toggle Content
ar: تبديل المحتوى

en: Toggle Title
ar: تبديل العنوان

en: Toggle #2
ar: تبديل #2

en: Toggle #1
ar: تبديل #1

en: Toggle Items
ar: تبديل العناصر

en: Toggle
ar: تبديل

en: Text Editor
ar: محرر النصوص

en: Tab Content
ar: محتوى علامة التبويب

en: Tab Title
ar: عنوان علامة التبويب

en: Tab #2
ar: علامة التبويب #2

en: Tab #1
ar: تبويب #1

en: Tabs Items
ar: عناصر التبويبات

en: Tabs
ar: تبويبات

en: Pause on Hover
ar: إيقاف عند التمرير

en: Autoplay Speed
ar: سرعة التشغيل التلقائي

en: Arrows
ar: الأسهم

en: Slide
ar: شريحة

en: Choose Sidebar
ar: اختر شريط جانبي

en: No sidebars were found
ar: لا توجد أشرطة جانبية

en: Sidebar
ar: الشريط الجانبي

en: Title Style
ar: نسق العنوان

en: Web Designer
ar: مصمم مواقع

en: e.g. Web Designer
ar: مثلاً "مصمم مواقع"

en: Inner Text
ar: النص الداخلى

en: Display Percentage
ar: عرض النسبة المئوية

en: Percentage
ar: نسبة مئوية

en: Progress Bar
ar: شريط التقدم

en: For Example: About
ar: كمثال: من نحن

en: The ID of Menu Anchor.
ar: رقم ID للمرساة

en: This ID will be the CSS ID you will have to use in your own page, Without #.
ar: هذا المعرف سيكون معرف الـ CSS الذي ستحصل عليه في صفحتك بدون الـ #

en: Anchor
ar: مرتكز

en: Menu Anchor
ar: تركيز القائمة

en: Image Position
ar: موضع الصورة

en: Image Spacing
ar: تباعد الصورة

en: Image Size
ar: حجم الصورة

en: Image Box
ar: صندوق الصورة

en: Icon Hover
ar: تأثير مؤشر الماوس على الايقونة

en: Border Width
ar: عرض الإطار

en: Rotate
ar: تدوير

en: Secondary Color
ar: اللون الثانوي

en: Primary Color
ar: اللون الأساسي

en: Square
ar: مربع

en: Circle
ar: دائرة

en: Shape
ar: الشكل

en: Framed
ar: مؤطر

en: Stacked
ar: مرصوص

en: Text Indent
ar: المسافة البادئة للنص

en: List Item
ar: بند القائمة

en: List Item #3
ar: بند القائمة #3

en: List Item #2
ar: بند القائمة #2

en: List Item #1
ar: بند القائمة #1

en: Icon List
ar: قائمة الايقونة

en: Icon Spacing
ar: مسافة الأيقونة

en: Icon Box
ar: صندوق الأيقونة

en: HTML Code
ar: كود HTML

en: H6
ar: ترويسة 6

en: H5
ar: ترويسة 5

en: H4
ar: ترويسة 4

en: H3
ar: ترويسة 3

en: H2
ar: ترويسة 2

en: H1
ar: ترويسة 1

en: HTML Tag
ar: وسم HTML

en: Enter your title
ar: أدخل العنوان الخاص بك

en: Heading
ar: عنوان

en: London Eye, London, United Kingdom
ar: لندن، الممكلة المتحدة

en: Map
ar: خريطة

en: Google Maps
ar: خرائظ قوقل

en: Caption
ar: كلمات توضيحية

en: Images
ar: الصور

en: Random
ar: عشوائي

en: Media File
ar: ملف الوسائط

en: Attachment Page
ar: صفحة المرفق

en: Add Images
ar: اضافة صور

en: Image Gallery
ar: معرض الصور

en: Gap
ar: فراغ

en: Color
ar: لون

en: Weight
ar: الوزن

en: Spacer
ar: فراغ فاصل

en: Divider
ar: مُقسّم

en: Number
ar: رقم

en: Cool Number
ar: الرقم

en: Plus
ar: زائد

en: Number Suffix
ar: لاحقة الرقم

en: Number Prefix
ar: سابقة الرقم

en: Ending Number
ar: رقم النهاية

en: Starting Number
ar: رقم البداية

en: Counter
ar: عداد

en: Autoplay
ar: تشغيل تلقائي

en: Slides to Scroll
ar: سلايدر عند عمل سكرول

en: Slides to Show
ar: الشرائح المراد عرضها

en: Choose Image
ar: اختر صورة

en: Image
ar: صورة

en: Border
ar: إطار

en: After
ar: بعد

en: Before
ar: قبل

en: Icon Position
ar: موضع الأيقونة

en: Icon
ar: ايقونة

en: Size
ar: حجم

en: Justified
ar: مضبوط

en: Alignment
ar: تنظيم

en: XXL
ar: ضخم

en: XL
ar: كبير جداً

en: Large
ar: كبير

en: Medium
ar: متوسط

en: Small
ar: صغير

en: Button
ar: زر

en: Edit
ar: تحرير

en: Border Radius
ar: زوايا الإطار

en: Description
ar: الوصف

en: Title
ar: العنوان

en: Background Color
ar: لون الخلفية

en: Hide
ar: إخفاء

en: Show
ar: إظهار

en: Dismiss Button
ar: زر الرفض

en: I am a description. Click the edit button to change this text.
ar: هنا الوصف. اضغط على زر التعديل لتغير هذا النص

en: Title & Description
ar: العنوان والوصف

en: Danger
ar: خطر

en: Warning
ar: تحذير

en: Success
ar: تمّ بنجاح

en: Info
ar: معلومات

en: Type
ar: نوع

en: Alert
ar: تنبيه

en: Active Color
ar: اللون النشط

en: Border Color
ar: لون الاطار

en: View
ar: عرض

en: Accordion Content
ar: محتوى أكورديون

en: Accordion Title
ar: عنوان الأكورديون

en: Accordion #2
ar: أكورديون #2

en: Accordion #1
ar: أكورديون #1

en: Accordion Items
ar: أكورديون #1

en: Accordion
ar: أكورديون

en: Sure! I'd love to help
ar: طبعاً! أحب تقديم المساعدة

en: You don't have permissions to download this file
ar: ليست لديك صلاحيات كافية لتنزيل هذا الملف

en: Download System Info
ar: نزل معلومات النظام

en: You can copy the below info as simple text with Ctrl+C / Ctrl+V:
ar: يمكنك نسخ المعلومات أدناه كنص بسيط باستخدام Ctrl+C / Ctrl+V:

en: Copy & Paste Info
ar: نسخ ولصق المعلومات

en: System Info
ar: معلومات النظام

en: Inactive
ar: غير مُفعّل

en: Active
ar: مُفعَّل

en: Name
ar: اسم

en: Themes
ar: قوالب

en: No
ar: لا

en: Yes
ar: نعم

en: Exclude Roles
ar: استثناء الادوار

en: Post Types
ar: أنواع المقالات

en: General Settings
ar: الإعدادات العامة

en: Accent Text
ar: لهجة النص

en: Body Text
ar: نص الجسم

en: Secondary Headline
ar: العنوان الثانوي

en: Primary Headline
ar: العنوان الابتدائي

en: Accent
ar: التمييز

en: Text
ar: النص

en: Secondary
ar: فرعي

en: Primary
ar: أساسي

en: WordPress
ar: ووردبريس

en: Posts
ar: المقالات

en: Navigation
ar: قائمة التنقّل

en: Basic
ar: أساسي

en: Visibility
ar: الظهور

en: Content Position
ar: موضع المحتوى

en: Middle
ar: وسط

en: Stretch
ar: متمدد

en: Column Position
ar: موضع العمود

en: Minimum Height
ar: أدنى ارتفاع

en: Min Height
ar: أقل ارتفاع

en: Fit To Screen
ar: متناسب مع مقاس الشاشة

en: Height
ar: ارتفاع

en: Wide
ar: واسع

en: Narrow
ar: ضيق

en: No Gap
ar: بدون فجوة

en: Columns Gap
ar: الفجوة بين الأعمدة

en: Content Width
ar: عرض المحتوى

en: Full Width
ar: عرض كامل

en: Boxed
ar: داخل صندوق

en: Width
ar: العرض

en: Layout
ar: النسق

en: Column Width
ar: عرض العمود

en: CSS Classes
ar: كلاس css

en: Padding
ar: الهوامش الداخلية

en: Margin
ar: الهامش الخارجي

en: Center
ar: توسيط

en: Text Align
ar: محاذاة النص

en: Link Hover Color
ar: لون الرابط عند التمرير

en: Link Color
ar: لون الرابط

en: Heading Color
ar: لون الترويسة

en: Text Color
ar: لون النص

en: Typography
ar: الخطوط

en: Column
ar: عمود

en: Section
ar: قسم

en: Structure
ar: هيكلة

en: Responsive
ar: متجاوب

en: Advanced
ar: متقدم

en: Style
ar: تنسيق

en: Content
ar: محتوى

en: Columns
ar: أعمدة

en: Colors
ar: الألوان

en: More Palettes
ar: المزيد من اللوحات

en: Color Palette
ar: لوح الألوان

en: Apply
ar: تطبيق

en: Discard
ar: تجاهل

en: Reset
ar: إعادة تعيين

en: Preview
ar: معاينة

en: Save
ar: حفظ

en: Help
ar: مساعدة

en: Tablet
ar: الأجهزة اللوحية

en: Laptop
ar: حاسوب محمول

en: Desktop
ar: سطح المكتب

en: Responsive Mode
ar: الوضع المتجاوب

en: Widgets Panel
ar: لوحة الودجات

en: Menu
ar: القائمة

en: Search Widget...
ar: البحث في الودجات...

en: Add New Section
ar: اضافة قسم جديد

en: Loading
ar: جاري التحميل

en: Add Item
ar: اضافة عنصر

en: Delete
ar: حذف

en: Select Icon
ar: اختر أيقونة

en: Custom
ar: مخصص

[ctx: Typography Control]
en: Typography
ar: الخطوط

[ctx: Typography Control]
en: Letter Spacing
ar: تباعد الأحرف

[ctx: Typography Control]
en: Line-Height
ar: ارتفاع النص

en: Normal
ar: عادي

[ctx: Typography Control]
en: Style
ar: نمط

[ctx: Typography Control]
en: Transform
ar: تحويل

[ctx: Typography Control]
en: Weight
ar: سُمك الخط

[ctx: Typography Control]
en: Family
ar: عائلة الخط

[ctx: Typography Control]
en: Size
ar: الحجم

[ctx: Border Control]
en: Color
ar: اللون

[ctx: Border Control]
en: Width
ar: العرض

en: Dashed
ar: متقطع

en: Dotted
ar: منقط

en: Double
ar: مزدوج

en: Solid
ar: لون كامل

en: None
ar: بدون

[ctx: Border Control]
en: Border Type
ar: نوع الإطار

[ctx: Background Control]
en: Background Fallback
ar: الخلفية

[ctx: Background Control]
en: Video Link
ar: رابط الفيديو

[ctx: Background Control]
en: Cover
ar: غلاف

[ctx: Background Control]
en: Auto
ar: تلقائي

[ctx: Background Control]
en: Size
ar: الحجم

[ctx: Background Control]
en: Repeat-y
ar: تكرار عمودي (y)

[ctx: Background Control]
en: Repeat-x
ar: تكرار أفقي (x)

[ctx: Background Control]
en: No-repeat
ar: بدون تكرار

[ctx: Background Control]
en: Repeat
ar: تكرار

[ctx: Background Control]
en: Fixed
ar: ثابت

[ctx: Background Control]
en: Scroll
ar: تمرير

[ctx: Background Control]
en: Attachment
ar: المرفق

[ctx: Background Control]
en: Bottom Right
ar: أسفل اليمين

[ctx: Background Control]
en: Bottom Center
ar: أسفل وسط

[ctx: Background Control]
en: Bottom Left
ar: أسفل اليسار

[ctx: Background Control]
en: Center Right
ar: يمين وسط

[ctx: Background Control]
en: Center Center
ar: في الوسط

[ctx: Background Control]
en: Center Left
ar: يسار وسط

[ctx: Background Control]
en: Top Right
ar: أعلى اليمين

[ctx: Background Control]
en: Top Center
ar: أعلى وسط

[ctx: Background Control]
en: Top Left
ar: أعلى اليسار

[ctx: Background Control]
en: Position
ar: الموضع

[ctx: Background Control]
en: Background Image
ar: صورة الخلفية

[ctx: Background Control]
en: Image
ar: صورة

[ctx: Background Control]
en: Background Color
ar: لون الخلفية

[ctx: Background Control]
en: Color
ar: اللون

[ctx: Background Control]
en: Background Type
ar: نوع الخلفية

[ctx: Background Control]
en: Width
ar: العرض

[ctx: Background Control]
en: Classic
ar: كلاسيكي

en: System
ar: نظام

en: Link
ar: رابط

en: Left
ar: يسار

en: Bottom
ar: أسفل

en: Right
ar: يمين

en: Top
ar: أعلى

en: Default
ar: افتراضي

en: Edit with Elementor
ar: التحرير بواسطة Elementor

en: &#8592; Back to WordPress Editor
ar: &#8592; العودة لمحرر ووردبريس

note: translators: %s: PHP version.
en: Elementor requires PHP version %s+, plugin is currently NOT RUNNING.
ar: إضافة Elementor تتطلب إصدار PHP %s أو أعلى، الإضافة لا تعمل حاليًا.
